Get Adobe Flash player

Aktualności


Wystawa  „ Body world’svital  ” w  Poznaniu

Grupa  gimnazjalistów  pod opieką p. Iwony Kałużnej i p.Magdaleny Jarząbek wybrała się w dniu 14 XI 2917 do Poznania na niecodzienną lekcje biologii. Najliczniej odwiedzana wystawa świata wynalazcy plastynacjidr.Gunthera  von Hagensa  pozwala  obejrzeć jak wygląda nasze ciało od środka. Ekspozycja Body world’s od ponad 20 lat wzbudza ogromne emocje i zainteresowanie.


Z pewnością jest to związane z formułą wystawy, która w całości opiera się na autentycznych ludzkich ciałach. Sposób ekspozycji pozwala w pełni odkrywać najskrytsze zakamarki naszej budowy i wczuć  się w postawę badacza, nie przekreślając jednocześnie  szacunku do ludzkiej cielesności . Edukacyjny wymiar wystawy , realistyczne i wyjątkowo estetyczne ukazanie naszego wnętrza  było dla uczniów nie tylko niezapomnianą lekcją anatomii ale dużym przeżyciem emocjonalnym. Wystawa prostym językiem  tłumaczy  zawiłości funkcjonowania serca, układu oddechowego, pokarmowego, mięśniowo-szkieletowego, nerwowego. Wrażenie na uczniach zrobiły fazy rozwoju zarodkowego i płodowego, a także eksponaty łożyska a przede wszystkim zestawienie organów zdrowych i zmienionych chorobowo. Niecodzienne przeżycie, które pozwala zrozumieć dużo więcej niż ilustracja czy gipsowy model.


MARSZ  NIEPODLEGŁOŚCI  2017

10 listopada 2017r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w pochodzie inaugurującym obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Rozpoczął się on przejściem starszych klas z budynku przy ulicy Pyzderskiej pod kościół pw. św. św. Piotra i Pawła, gdzie wyznaczona delegacja zapaliła znicze pod tablicami upamiętniającymi poległych za wolność ojczyzny. W okolicach Placu Szkolnego dołączyli do nich młodsi uczniowie, po czym wszyscy udali się na Duży Rynek. Tam Aleksandra Andrzejewska wraz z Janem Kubackim zapoznała zgromadzonych z okolicznościami odzyskania niepodległości w 1918 r. Po salwie honorowej oddanej przez kpr. Bogdana Koniecznego odśpiewano „Rotę” i złożono wiązanki pod pomnikiem zagórowskich żołnierzy.
Każda klasa przygotowała transparenty z hasłami patriotycznymi oraz biało – czerwone rekwizyty. Podczas marszu uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne. Głosami prowadzącymi byli uczniowie: Jakub Dyc, Wojciech Nowakowski, Wiktor Drzewiecki i Tomasz Jackowski, a akompaniowali im nauczyciele: p. Janusz Lewicz (akordeon) i p. Daniel Słowiński (gitara). Śpiewniki z tekstami – dodatek specjalny do szkolnej gazetki „Byle do dzwonka” przygotowała redaktor naczelna – p. Monika Nowaczyk. Delegacje składające kwiaty w miejscach pamięci narodowej zostały powołane przez Samorządy Uczniowskie obu oddziałów. W ich skład wchodzili: Katarzyna Dzidek, Marcin Szewczyk i Kacper Nowaczyk oraz Martyna Wielgosik, Tomasz Błaszczak i Szymon Nowak.

Specjalne podziękowania składamy policjantom, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo podczas przemarszu.

Aleksandra Andrzejewska, kl. 3a


Obchody Halloween 2017

Jak co roku w naszej szkole  obchodziliśmy święto Halloween.  31 .10 .2017 był dniem, w którym  uczniowie mieli okazję wcielić się w postaci nie tylko z piekła rodem. Głównym wydarzeniem był apel poświęcony obchodom i tradycjom związanym z Halloween. Pod opieką p. Marty Deręgowskiej uczniowie  oddziałów gimnazjalnych realizujący projekt pt. „ Czy Halloween to tylko pogańskie obrzędy „ przygotowali i  zaprezentowali  polsko- angielską scenkę w  , w której udowadniali że obchody tego święta to dobra zabawa i wcale nie musi kojarzyć się z czymś strasznym. W trakcie występu uczniowie z publiczności mogli wziąć udział w zabawach, w  które zazwyczaj bawią się dzieci w USA w czasie Halloween. W projekcie brali udział uczniowie klasy 3a ( Aleksandra Andrzejwska, Andżelika Szelą, Małgorzata Janicka, Dawid Dopierała, Janek Kubacki, Damian Kubicki ) 3 b ( Alicja Matuszak ) oraz  2b( Klaudia Sarnowska ).  Poza tym, w ramach projektu w szkole zorganizowano konkurs dla klas na najciekawiej wyciętą dynię. W tych zmaganiach najlepiej wypadła klasa 7 c. – dynię przygotowały Julia Bosak oraz Julia Budaszewska. Co więcej, na drugiej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna miała okazję wysłuchać audycji radiowej , poświęconej pochodzeniu, tradycjom i obchodom związanym ze świętem Halloween. Audycję tę poprowadzili Katarzyna Dzidek oraz Wiktor Madalski. 


Celem wszystkich tych przedsięwzięć było przybliżenie uczniom tradycji obchodów święta Halloween, bo przecież „ …każdy uczący się języka angielskiego powinien wiedzieć coś niecoś o kulturze krajów anglojęzycznych „

M.D :-)


Warsztaty profilaktyczne

SAM PRZYJACIELEM SOBIE BĄDŹ”

odbyły się w dniu 24.10.2017

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas II i III oddziałów gimnazjalnych. Zajęcia z młodzieżą prowadził Sławomir Pyrko – profilaktyk, terapeuta uzależnień, muzyk.

Celem warsztatów było propagowanie zdrowego stylu życia, ukazywanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia, poszerzenie wiedzy na temat manipulacji i możliwości technicznych związanych z oszustwami internetowymi.

Warsztaty obejmowały edukację normatywną, dostarczyły młodzieży wiedzy na temat ryzyka i konsekwencji używania substancji psychoaktywnych, przejawów nacisku grupowego i sposobów radzenia sobie z nim na przykładach realnych sytuacji i osób ( np. grup na portalach internetowych). Ponadto dostarczyły wiedzy o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed użyciem narkotyku, dopalacza lub innego środka psychoaktywnego.

Organizatorem warsztatów była pani Barbara Kasznia – pedagog szkolny.


"CZTERY PORY ROKU, CZYLI PIERWSZA WIZYTA
KLUBU MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK W PRZEDSZKOLU"

Od początku istnienia Klubu Miłośników Książek szczególnie dobrze układała nam się nasza współpraca z zagórowskim przedszkolem. Zachęceni sukcesami z poprzednich lat i prośbami dzieci, 23 października 2017r. odwiedziliśmy ich z pierwszym w tym roku przedstawieniem.
Tym razem przybliżyliśmy dzieciom w barwny i interesujący sposób wiadomości o porach roku. Nasza opowieść składała sie z tematycznych wierszy i znanych piosenek. Na koniec zaprosiliśmy przedszkolaki do wspólnego śpiewania.

Dzieci słuchały nas z zaciekawieniem i entuzjazmem, dzieki czemu pięknie odpowiadały na pytania zadawane przez panią Hannę Kierzek - opiekunkę Klubu Miłośników Książek.

Inaugurację tegorocznej współpracy uznajemy za udaną. Już niedługo odwiedzimy przedszkole z kolejnym programem - przygotowania już w toku!

autorka tekstu: Aleksandra Andrzejewska


Akcja zbiórki makulatury II edycja

17 października 2017r. odbyła się już druga zbiórka makulatury - tym razem w dwóch budynkach: przy ul. Plac Szkolny 1 i ul. Pyzderskiej 75. Akcja zakończyła się jeszcze większym sukcesem niż rok temu. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły zebraliśmy ponad TONĘ makulatury! Dzięki przeprowadzonej akcji udało się pozyskać 255 zł, które zostały podzielone na dwie części ( ze względu na biblioteki znajdujące się w dwóch budynkach szkoły ). Pozyskane środki finansowe zostały w całości przekazane na potrzeby bibliotek szkolnych na zakup brakujących lektur.

Koordynatorem akcji zbierania makulatury po raz drugi była p. Joanna Mazurek, a ponadto w organizację i przebieg akcji włączyły się panie bibliotekarki - p. M. Garbaciak i p. H. Kierzek.


DOŚWIADCZENIA CHEMICZNE  W PRZEDSZKOLU
11 X 2017

Akademicka klasa 2a odwiedziła dzieci przedszkolne z pokazami chemicznymi.

Jak powstaje piana? Dlaczego pod wpływem płynu do mycia naczyń znika pieprz pływający po wodzie? Jak mentosy podziałają na coca-colę? Czy możemy zrobić pastę dla słonia? Dlaczego kolorowe roztwory się nie mieszają?   Odpowiedzi na te pytania najlepiej poszukać wykonując eksperymenty . Klasa 2a pod kierunkiem p. Iwony Wilczyńskiej –Kałużnej postanowiła pokazać przedszkolakom jak poznawać reguły świata wykorzystując dostępne w każdej kuchni produkty: ocet, sodę , barwniki, cukier, mleko,pieprz…    Ta przygoda z doświadczalną chemią okazała się dobrą  zabawą zarówno dla dzieci przedszkolnych jak i gimnazjalistów


Warsztaty zawodoznawcze

W ramach współpracy gimnazjum z Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Koninie doradcy zawodowi pani Aneta Karmowska i pan Robert Mijalski przeprowadzili w dniach 04, 05 i 12 października 2017 r. z uczniami klas trzecich gimnazjum dwugodzinne warsztaty zawodoznawcze pt. „Nie ma orientacji bez informacji”.

Podczas warsztatów gimnazjaliści rozpoznawali swoje predyspozycje zawodowe, uzyskali informacje o zawodach, wymaganiach kwalifikacyjnych, sposobie kształcenia, płacach, szansach zatrudnienia, specjalizacjach, podnoszeniu kwalifikacji itp. Ponadto uczniowie w czasie przerw mogli skorzystać z indywidualnych porad i konsultacji.

Organizatorem spotkań była pani Barbara Kasznia – pedagog szkolny.


Październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

DZ: Prosimy o chwilę uwagi! Przygotowaliśmy dla was audycję radiową. Na jaki temat? Posłuchajcie i wywnioskujcie sami!

CH: Zobacz, jak ten czas szybko leci! Dopiero zaczął się rok szkolny, a już mamy październik. Ale mnie to nie przeszkadza! Jesień to moja ulubiona pora roku. Liście zmieniają kolory, w sadzie dojrzewają owoce, a ptaki zbierają się do odlotu.

A ty? Z czym kojarzy ci się październik?

DZ: Kiedy wieczory robią się coraz dłuższe, lubię siadać na kanapie z kubkiem herbaty i ciekawą książką. To chyba wymarzona pora roku dla moli książkowych! Nic dziwnego, że październik ogłoszony został Miesiącem Bibliotek Szkolnych!

CH: Miesiąc Bibliotek Szkolnych? Nigdy o nim nie słyszałem. Co to za święto? Kto je ustanowił?

DZ: Wszystko zaczęło  się w 1971 r. Powstało wtedy Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Dwadzieścia siedem lat później zainicjowało ono obchody pierwszego Święta Bibliotek Szkolnych. Początkowo miała być to akcja o niewielkim zasięgu, lecz w krótkim czasie urosła do rangi międzynarodowej. Nauczyciele i uczniowie mieli tyle pomysłów na obchody tego święta, że często trudno było zrealizować je tylko w tym jednym dniu. Dlatego też, kilka lat temu postanowiono przedłużyć akcję tak, by trwała cały miesiąc.

CH: Podoba mi się ten pomysł. Powiedz mi, czy nasza szkoła również weźmie udział w tym święcie?

DZ: Oczywiście! Szkolny Klub Miłośników Książek pod opieką pani Hanny Kierzek przygotował dla nas wiele atrakcji!

CH: Na przykład jakich?

DZ: Pierwsza z nich nosi tytuł: 101 powodów, dla których warto czytać książki. Spacerując po korytarzach, z pewnością zauważyłeś niebieskie chmurki, przyczepione na drzwiach do różnych sal. Dowiesz się z nich, dlaczego czytanie jest tak wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu.

CH: Podoba mi się ten pomysł! A poza tym, wydaje mi się, że podobne chmurki widziałem gdzieś jeszcze… Hmm… Ach, tak! Na ścianach biblioteki!

DZ: Jesteś bardzo spostrzegawczy! Znajdują się tam cytaty ze znanych książek. Są tam nie tylko fragmenty lektur, ale i powieści młodzieżowych, takich jak np. „Gwiazd naszych wina”.

CH: I to mi się podoba! Zawsze z chęcią oglądam również przygotowane przez was gazetki. Czy planujecie coś podobnego w tym roku?

DZ: Oczywiście! W szkolnej bibliotece znajduje się jedna, zatytułowana „Nieznana magia książek”. Uczestnicy Klubu Miłośników Książek przedstawili na niej swoje ulubione powieści. Przypuszczam, że ciekawi cię, które wybrali…

CH: I to bardzo! Z chęcią dowiedziałbym się, co czytają na co dzień uczniowie naszej szkoły…

DZ: I dowiesz się! W najbliższym czasie przeprowadzimy wśród was sondaż dotyczący czytelnictwa i przedstawimy wszystkim jego wyniki.

CH: Ale super! Hmm… Z tego co wiem, w zeszłym roku często gościliście w przedszkolu. Czy i dla młodszych dzieci przygotowaliście coś ciekawego w tym miesiącu?

DZ: Pewnie! Postanowiliśmy, że wybierzemy się z wizytą do jednej z grup, przebrani za różne niezwykłe postacie, i przeczytamy im kilka bajek. Uważamy, że książki są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego dla osób w każdym wieku.

CH: Zazdroszczę tym przedszkolakom! Też chętnie posłuchałbym utworów w waszym wykonaniu!

DZ: Pomyśleliśmy i o tym! W wybrane dni w bibliotece szkolnej na długiej przerwie będziemy odczytywać fragmenty naszych ulubionych książek. Was również zapraszamy do udziału w tej akcji! Każdy z was może wcielić się w lektora i przedstawić fragment wybranej powieści!

CH: Czy musi to być lektura?

DZ: Nie musi, ale może. Myślę, że nawet ciekawiej będzie, jeśli przedstawicie fragmenty książek, które czytacie na co dzień.

CH: Co trzeba zrobić, aby zostać lektorem?

DZ: Na początku zastanówcie się, jaką książkę chcielibyście przedstawić. Później wybierzcie ciekawy fragment. Kiedy już to zrobicie, zgłoście się do pani Hanny Kierzek. Jeżeli będziecie mieli problem z wyborem książki czy fragmentu, w bibliotece szkolnej otrzymacie pomoc. Pamiętajcie, że słowa mają moc zmieniania świata. Być może dzięki wam ktoś pozna książkę, która odmieni jego życie!

CH: Bardzo podobają mi się wasze pomysły. Jedno jest pewne; nikt nie będzie się nudzić!

DZ: Audycja została przygotowana przez Aleksandrę Andrzejewską z Klubu Miłośników Książek, a przeprowadzona przez Andżelikę Szeląg

CH: i Jana Kubackiego – uczniów klasy IIIa.

Dziękujemy za uwagę i do zobaczenia w szkolnej bibliotece!


Noc naukowców 2017

Dnia 29 września 2017r. część naszej gimnazjalnej społeczności z inicjatywy pani Iwony Kałużnej wybrała się na Noc Naukowców na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Uczniowie pod opieką pani Magdaleny Jarząbek, pani Małgorzaty Zdrojowej i pana Marka Teodorczyka uczestniczyli  w interesujących wykładach i warsztatach .
Jednym z pierwszych zajęć był wykład dotyczący raków. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się m. in. jakie gatunki występują w Polsce, co charakteryzuje ich budowę czy jak odróżnić samicę od samca. Mogliśmy rozpoznać ich rodzaje na żywych okazach.

Kolejnym punktem była prezentacja pt.: ,,Mistrzowie kamuflażu’’. Przedstawiono nam zwierzęta maskujące się. Okazało się, że jest ich naprawdę dużo. Obejrzeliśmy zdjęcia, na których musieliśmy rozpoznać kryjące się zwierzęta. Nie było to wcale takie łatwe zadanie. Byliśmy pod wrażeniem jak bardzo mogą upodabniać się do liści czy kory drzew. Chwilę później pokazano nam drapieżniki, czyli np. żywe węże czy pająki, które na takie gatunki polują.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez Katedrę Łowiectwa i Ochrony Lasu były warsztaty połączone z pokazem pt. ,,Nie taki kleszcz straszny’’. Dowiedzieliśmy się jak groźne może być takie małe stworzonko i jakie choroby może przenosić. Pokazano nam również jak bezpiecznie pozbyć się niechcianej pamiątki ze spaceru czy jak wyglądają mali krwiopijcy pod mikroskopem.

Ostatnim punktem programu był pokaz o anatomii zwierząt. Na wstępie zapoznano nas z prezentacją o rodzajach zgryzu ssaków. Później rozpoznawaliśmy gatunki zwierząt po kształcie czaszek i układzie zębów. Na koniec zajęć dostaliśmy od wykładowców kilka małych prezentów, w których znajdował się np. zeszyt edukacyjny o łowiectwie dla gimnazjum.

W miłym nastroju i z głową pełną nowych doświadczeń powróciliśmy do domu.  Na pewno powrócimy tam za rok!


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wszystko zaczęło się już 6 września. Tego dnia na korytarzu zawisły kolorowe plakaty, prezentujące osoby chętne do pracy w Samorządzie Uczniowskim oraz ich pomysły.

Dwa dni później w szkolnej bibliotece odbyło się głosowanie, nad którym czuwała komisja w składzie: Magdalena Łyskawińska, Justyna Witkowska i Małgorzata Bryk (3c). Wzięło w nim udział 250 uczniów, którzy oddali 245 ważnych głosów.

Przewodniczącą szkoły została Katarzyna Dzidek (3c), którą poparło łącznie 61 osób. Drugie miejsce zajęła Marta Radniecka (3b), która przejęła funkcję zastępcy. Pozostałe stanowiska rozdzielono na pierwszym zebraniu, które odbyło się tego samego dnia.

Prowadzenie kroniki szkolnej podjęły się Zofia Waszak i Weronika Jakubowska. Akcją „Szczęśliwy Numerek” w tym roku szkolnym zajmą się Roksana Borowska (6a) i Maja Muszyńska (6b). Redaktorem tekstów na stronę internetową i do gazetki szkolnej pozostanie Aleksandra Andrzejewska (3a).

Pozostali członkowie Samorządu Uczniowskiego będą zajmować się organizacją bieżących działań. Są to: Weronika Jakubowska (7a), Tomasz Jackowski (7b), Daria Dudkowiak (7c), Marcin Szewczyk (2a), Paulina Wilczewska (2b), Wojciech Wróbel (2c) i Alicja Matuszak (3b). Opiekę nad nimi sprawować będzie – tak, jak w poprzednich latach – pani Aneta Borowska.

Plan pracy na bieżący rok szkolny został już ustalony. Życzymy wszystkim członkom SU dużo zapału i wytrwałości w realizacji celów i zamierzeń!

Aleksandra Andrzejewska


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

W poniedziałek 4 września przed dotychczasowym budynkiem Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie zgromadziła się społeczność uczniowska wraz z dyrekcją, gronem pedagogicznym i wszystkimi pracownikami szkoły, by zainaugurować nowy rok szkolny. Zgromadzonych powitał dyrektor Andrzej Bernat wraz z panią wicedyrektor Anną Eicke. Oboje wyrazili nadzieję, że nowy rok okaże się owocny dla młodzieży, życząc im wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. W sposób szczególny zostali powitani uczniowie klas szóstych i siódmych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury tej szkoły.

Następnie uczniowie klasy IIb: Kornelia Mięta, Oliwia Wiatrowska, Klaudia Sarnowska i Michał Kuźniewski pod kierunkiem pani Hanny Kierzek zaprezentowali apel upamiętniający 78. rocznicę wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Uczniowie z uwagą wysłuchali montażu słowno - muzycznego.

Kolejnym punktem uroczystości było podziękowanie pani Monice Nowaczyk za wieloletnią pracę na stanowisku wicedyrektora.

Należy wspomnieć, że uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostało poprzedzone Mszą Świętą w kościele parafialnym, za co młodzież serdecznie dziękuje Księdzu Proboszczowi.